Zalety i wady faktoringu

Faktoring może być dobrym rozwiązaniem, ale nie dla każdej firmy. W niektórych przypadkach lepszymi opcjami na finansowanie firmy może być kredyt obrotowy lub leasing. Poniżej wymienione zostały najważniejsze zalety i wady faktoringu, które może pomogą nam ocenić, czy faktoring jest właściwy dla nas i dla naszej firmy.

Zalety faktoringu:

1. Faktoring jest bardziej dostępny niż produkty kredytowe
2. Zapewnia bieżące i przyspieszone finansowanie działalności firmy
3. Pozwala na odraczanie płatności – dzięki czemu jesteśmy bardziej elastyczni dla swoich klientów. Stwarza to więc przewagę konkurencyjną firmy.
4. Faktoring może wpływać pozytywnie na dyscyplinę klientów – dłużników.
5. Zmniejszenie czynności administracyjnych związanych z płatnościami oraz monitoringiem płatności. Firma może się bardziej skoncentrować na właściwej działalności.
6. Ryzyko niewypłacalności klienta jest przenoszone w całości (faktoring pełny) lub częściowo na faktora.
7. Niektórzy klienci płacą szybciej faktorowi niżby to robili w przypadku bezpośrednich płatności dla faktoranta – może to wynikać ze świadomości większej wiedzy prawnej i doświadczenia w ściąganiu należności przez faktora.
8. Faktoring nie obciążą bilansu firmy, w przeciwieństwie do kredytów obrotowych.

Wady faktoringu:

1. Faktoring jest bardziej skomplikowany niż produkty kredytowe
2. Finansowanie za pomocą faktoringu jest droższe niż kredyt obrotowy/kupiecki.
3. Warunkiem korzystania z faktoringu może być odpowiedni limit sprzedaży oraz posiadanie stałych klientów.
4. Może wpływać negatywnie na stosunki z klientami – klienci mogą preferować bezpośredni kontakt ze sprzedawcą towarów/usług. Ważny jest więc wybór profesjonalnego faktora, który nie pogorszy wizerunku naszej firmy w oczach klienta.
5. Wprowadzenie faktoringu wymaga jednorazowych zmian organizacyjnych w firmie.

Jak widać, zalet jest więcej niż wad, niemniej jednak warto przyjrzeć się wadom- może się bowiem okazać, że któraś z nich dyskwalifikuje faktoring jako odpowiedni sposób na przyspieszenie finansowania bieżącej działalności firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>